reklama

Arménske oslavy príchodu Nového roka

Ako sme zvyknutí hovoriť veselé Vianoce a šťastný Nový rok tak v Arménsku je to presne naopak. Šťastný Nový rok a veselé Vianoce. Nie preto, že by sa im to v arménčine viac rýmovalo, ale ich apoštolské vierovyznanie oslavuje Vianoce až 6. januára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pre Arménov je oveľa významnejší príchod Nového roka ako oslava Božiehonarodenia, ku ktorému veľmi vedení neboli. Prvé prípravy začínajú pomerne skoro- už 21.decembra. Začínajú sa piecť koláče, kupovať šunka, mäso..., pretožes blížiacim sa koncom roka sa stenčujú zásoby v regáloch obchodov. V Arménsku neexistujúsuper a hypermarkety ako sme zvyknutí u nás. Sú to väčšinou malé obchodíky roztrúsené kade-tade.

Arméni Silvestra oslavujú domav kruhu svojej blízkej rodiny veľmi kľudne. Celý večer je stôl bohatoprestretý jedlom. Základom je pečené bravčové stehno. Každá rodina ho robítrochu odlišne. Buď je prešpikované niečím vo vnútri alebo okorenené zvonka.Ďalším tradičným jedlom je dolma. Niečo podobné máme aj na Slovensku (niekto topozná pod názvom sárma alebo holubky).V hroznovom liste je zabalené zmiešané mleté mäso s ryžoua nejakým korením. Takto pripravené dolmy sú uvarené vo vode. Tretí typdolmy je zabalený v kyslej kapuste, je bez mäsa iba z ryže fazule a šošovicea varí sa vo vode s paradajkovým pretlakom. Pri servírovaní sa môžedolma podávať s cesnakovo-smotanovým dressingom a je sa s obyčajnýms chlebom alebo s arménskym chlebom lavašom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nechýbajú rôzne šaláty – od zemiakového, zeleninového po šampiňónový.Obložené misy – šunka, saláma, syr, olivy, nakladané uhorky, papričkya samozrejme rôzne orechy.

Všimla som si, že Arméni radi používajú vlašské orechy do jedála šalátov. Napríklad veľmi chutná je uvarená postrúhaná cviklas cesnakom a posekanými orechmi.

Čo sa týka sladkej časti stola, tradíciu nemajú. Každý sa snaží byťoriginálny tak ako vie a môže. Pečú sa klasické piškóty, krémové zákuskyalebo sladké pečivo z lístkového cesta.

Polnočné vinšovanie

Záleží na tom, koľko ľudí sa stretne v rodine, ale len tak sa debetujea pozerá sa televízor. O polnoci sa otvorí šampanské. Tesne predpolnocou má v televízii príhovor najvyšší cirkevný predstavený katolikosa prezident.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Arméni hneď po údere polnoci a po vinšovaní jeden druhému v rámcibytu a domu sa chodia navštevovať. Pokiaľ majú dobré susedské vzťahy, taknajprv v rýchlosti obehnú susedov. Má to však aj pravidlo. Mladšínavštevujú starších. Ak je v nejakej rodine smútok, tak rodina nechodínikam, ale všetci idú k nej. Smútiaca rodina však nezabúda na nebožtíka,ale prestrie aj jemu a dokonca mu nalejú aj alkohol. Návšteva si potom priprípitku štngne aj s týmto pohárikom, pretože verí, že duch zosnulého savrátil do domu, aby s nimi oslávil Nový rok. Kamarát Aram ma pozvalk nemu domov a takto mi sprostredkoval ich zvyky. Oslávila som Novýrok s jeho rodičmi. Vysvetlil mi, že oni chodia gratulovať najprv k rodinea potom k susedmom. Všade kam šli, som išla s nimi. Bolo to celkomzaujímavé z viacerých stránok. Každá, aj tá malá úzka ulička, sa hemžilaautami a chodcami celú noc. Mala som možnosť vidieť, či sa tie jedlá variaskutočne všade a hlavne som videlaviacero arménskych domácností. Keďže sa začína navštevovať od najstaršiehočlena rodiny, išli sme najprv k Aramovej babke. Tam už bola Aramova teta,sesternica, potom prišli ešte ďalší bratranci. V Arménsku sa pojem„bratranec, sesternica“ veľmi nepoužíva. Majú zažitý pojem „brat a sestra“na celú širokú rodinu, takže po čase strácate prehľad, kto je s kým skutočný súrodenec. Všetci sme siposadali okolo bohato prestretého stola a povinne ochutnali zo všetkého.Babka nemala bravčové stehno ale morku. Ale ostatné zloženie bolo takmeridentické. Navyše mala ikry s nastrúhaným maslom. V každej rodine sitreba niečo vypiť a sú minimálne tri prípitky. Ten prvý je také všeobecnéželanie do nového roku, druhý je ľubovoľný a tretí je za rodičov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od babky z otcovej strany sme sa pobrali navštíviť rodinuz matkinej strany. Bol to neporovnateľný rozdiel. Nie čo sa týkapohostinnosti alebo jedla, ale čo sa týka zariadenia bytu. Kým ten prvý bolveľmi upravený a vkusne zariadený, tak v druhom bolo nielen vidieť,ale aj cítiť slabšie sociálne pomery. Reprezentatívna obývačka vyzerala vkusne.Ale spálňa a zároveň aj detská izba už toľko lesku nemala. Bola to úplnejednoduchá izba, akú poznáme viacerí z internátov. Časť izby bez maľovky,kde tu chýbajúca omietka až bolo vidieť tehly. Kúpelňa vyzerala, ako keby jupráve začali rekonštruovať, ale ešte nestihli vymeniť vaňu a záchod. Kábleboli vedené kade-tade. Takýchto bytov je v Jerevane bohužiaľ viac akodosť. Ale aj napriek tomu ich pohostinnosť a radosť s príchodomNového roka bola úprimná a ponúkali všetko čo mali a obsah ponukyjedla sa takmer ničím nelíšil od ostatných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ranný program

Bolo už po tretej hodine ránoa to sme mali navštívené iba dve rodiny. Po iné roky v takomto časemali absolvované aspoň 4 návštevy. Ráno sa pokračovalo v jedenía v prijímaní návštev. Nechodia sa navštevovať iba celé rodiny, ale aj mladí ľudia prídu pozdraviť rodičovsvojich kamarátov. Občas to vyzeralo ako u nás na Veľkú noc, keď sa chodíz domu do domu.

Poobede sme pokračovali v našom vinšovaní za hranicami mesta. Zašlisme ešte k trom rodinám. Časť navštívených mi nebola až tak neznáma,pretože som niektorých už predtým stretla. Navštívili sme dvoch kamarátov,zároveň Aramových bratrancov, ktorí boli hrdí a potešili sa, že som ichprišla pozrieť a zavinšovať do neďalekého mesta. Mimo Jerevanu je životešte viac krutejší ako v hlavnom meste. Časy priemyselného rozmachu, keďRusi držali pevnú ruku nad priemyslom, sú nenávratne preč. Ľudia sa z tohoešte nespamätali, čo sa odráža na kvalite ich života. Takže aj tu som sa stretla s chladným bytom,kde sa kúrilo iba v obývačke elektrickým ohrievačom. Záchod sa splachovalvodou z vedra, ktorá tiekla z nejakej nádrže a to už nehovorímo teplej vode. Ale sú s tým zžití a neberú to ako nejakúkatastrofálnu situáciu. To len našincovi, ktorý je zvyknutý na určitý štandardfungujúci 24 hodín denne, to môže pripadaťako neuveriteľné.

Necítila som sa ako nejaký cudzinec, pretože pohostinnosť a dobránálada ma vtiahli do novoročnej atmosféry. Aramova mama ma prekvapila už hneďpo polnoci, keď mi dala darček, nech na ten Silvester nikdy nezabudnem.Nezabudnem, predsa sa len vymyká našim tradíciám.

Obrázok blogu

obr. 1. bohato prestretý stôl čakajúci na polnočných návštevníkov

Obrázok blogu

obr. 2. nočné hodovanie

Obrázok blogu

obr. 3. hostiteľ musí byť pripravný, že naraz môže prísť aj 15 hostí

Obrázok blogu

obr. 4. a aspoň ochutnať sa musí zo všetkého

Obrázok blogu

obr. 5. miestne špeciality

Obrázok blogu

obr. 6. aj keď práce v kuchyni patria výlučne ženám, počas príprav na oslavu nového

roka sú zatiahnutí aj chlapi

Mária Puškelová

Mária Puškelová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

typický blíženec... Zoznam autorových rubrík:  Irán 2008Arménsko 2007-2008SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu